FR | EN | TR

«GEÇMİŞ YOLDAN UZAK, KÜÇÜK DOĞU LİFLERİ TRENİ VE PANGALANES KANALININ BÜYÜSÜ»

ANTSIRABE – FIANARANTSOA – MIZILO – MANAKARA – MANANJARY – NOSY VARIKA – MAHANORO – ANDASIBE – ANTANANARIVO

« Alışılmışın dışında, doğu kayalıklarının küçük treni ve Pangalanes kanalının büyüsü » turu, büyük adanın Güney Doğu ve Doğu kısmının, yaylaların harikalarını keşfetmenize olanak tanır. Milli parkları ziyaret edeceksiniz (yemyeşil orman, büyüleyici ve endemik fauna ve flora, Madagaskar’daki en büyük lemur olan “Indri” vb.). Tren yolculuğu sizi başka bir evrene götürecek ve olağanüstü bir gün olacak. Ayrıca Doğu kıyısının imzası olan Pangalanes kanalında yapacağınız mini yolculukta halkla tanışma, onların yaşam tarzlarını ve kültürlerini keşfetme fırsatı bulacaksınız.

09 gün 08 gece

Antsirabe’ye veya kaplıca kentine ulaşmak için Antananarivo’dan hareket. Yolda, bir devin yama işi gibi renkli bir mozaik oluşturan inişli çıkışlı tepeler, ovalar ve pirinç tarlaları arasından geçiyoruz. Ambatolampy’de alüminyumun geri kazanılıp çeşitli mutfak gereçlerine ve tencerelere dönüştürüldüğü bir atölyeyi ziyaret etmek için mola verin. Antsirabe’ye varış, öğle yemeği masrafları size ait olacak. Öğleden sonra su kasabasını gezmek, çeşitli atölyeleri (minyatür, nakış, yarı değerli taş ve boynuz kesme), İstiklal Bulvarı’nı, tren istasyonunu gezmek için ayrıldı… Kahvaltı ile geceleme otele yerleşme.

Fianarantsoa’ya, başkent Betsileo’ya veya eski şehre ulaşmak için güneye gidin. Zanaatın başkenti Ambositra’ya geçiş. Heykel ve kakmacılık atölyesini ziyaret edin. Zanaatkar, çok az imkanla, çok fazla beceri ve yaratıcılıkla bizim için sanat eserleri yaratır. Ziyaretin ardından Fianarantsoa’ya devam. Gece kahvaltı ile otele yerleşme.

Hizmetin etkinliğine bağlı olarak her Salı ve Cumartesi
Ortadaki dağlık bölgeleri ve doğu kıyı ovasını birbirine bağlayan « küçük uçurum treni » ile hareket. Demiryolu hattı, Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgileri sırasında Alsas’ta Almanların el koyduğu raylardan inşa edildi. Arazi yapısı oldukça engebeli bir bölgede, yemyeşil bitki örtüsünün ortasında yer alan rota, hareketli köylerden geçiyor. Trenin her istasyondan geçişi, istasyona girerken trenin etrafında toplanan meyve, çörek ve kızarmış yiyecek satıcılarıyla her zaman bir halk olayıdır. Akşam saatlerinde Manakara istasyonuna varış. Gece otelde kahvaltıyla birlikte.

İkizlerin şehri Mananjary’ye giderken. Otelde kahvaltı dahil bir gece konaklama.

Saat 07.00 sıralarında tekneye biniyoruz. Kanal, efsaneler ve inançlarla dolu doğal bir ortamla birlikte günlük yaşamın manzaralarını ortak yaşam içinde sunuyor. Andragnazavaka Körfezi’ni geçip Ampandomana köyünü ziyaret ettikten sonra. Teknede öğle yemeği. Kraliçe 1. Ranavalona’nın (1828’den 1861’e kadar hüküm sürdü) güvendiği adamı ve mimarı « Jean LABORDE’un dayanağı »nı görmek için Mahela’ya devam. Ambohitsara’ya varış. Yaban domuzundan çok bir fili temsil eden esrarengiz bir heykel olan “beyaz fil”in keşfi. Kırık dişler gibi gövde de açıkça işaretlenmiştir. Efsaneye göre Raminia onu Mekke’den getirmiş. Yine tekneyle Nosy Varika’ya yolculuk sırasında « çalı tekneleri » ve kanolarla buluşuyoruz. Akşamın erken saatlerinde varış, tam pansiyon geceleme için BIVOUAC’a yerleşme.
Konaklama: BIVOUAC

Erken kahvaltının ardından rotaya devam ediliyor. Yemyeşil bitki örtüsü: bambu ormanları, palmiye ağaçları, eğrelti otları, pandanus, rafya, fil kulakları, allamanda, su bitkileri ve Madagaskar’dan nadir bir orkide türü olan kuyruklu yıldız, Pangalanes Kanalı’nın sınırındadır. Lagnampotsy Körfezi’nin geçişi, yolda öğle yemeği. Taramaya devam et. Kanalın kıyısında yer alan küçük bir köy olan Ampangalana’da kısa bir mola. Ünlü Kanalı oluşturan bu yeşil göl ve lagün ağının içinden balıkçı kanoları geçiyor. Kanalın sakinliğiyle tezat oluşturan güçlü akıntılarıyla Mangoro Nehri’nin ağzını geçmek, yolculuğun bu son gününün en önemli anlarından birini oluşturuyor. Küçük besleme kanalı üzerinden Mahanoro’ya doğru ilerleme. Akşamın erken saatlerinde Mahanoro kasabasına ulaşacağız. Saat 19:30 civarında nehir limanında karaya çıkılır. Gece otelde kahvaltıyla birlikte.

Andasibe’ye ulaşmak için yola çıkıyoruz. Yol boyunca tipik doğu bitki örtüsünü (Ravinala veya « gezgin ağacı », eğrelti otu vb.) ve Betsimisaraka mezarlarını görebilirsiniz. Vatomandry’ye geçiş. Andasibe’ye varış, kahvaltı eşliğinde otele yerleşme.

Sabah, rehberli Andasibe Parkı turuna adandı. Park, Madagaskar’daki en büyük lemur olan Indri’ye ev sahipliği yapıyor. Indri indri ve ünlü vokal şarkısının yanı sıra, parkta 10 çeşit lemur, orkide, ağaç eğrelti otları, likenler, çok sayıda kuş ve buradaki doğayı asil kılan bitki ve hayvan dünyasının diğer türleri bulunmaktadır. Ziyaretin ardından öğle yemeği masrafları size ait olmak üzere. Antananarivo’ya ulaşmak için ulusal 2’ye çıkın. 1947’de ülkenin bağımsızlığı için ulusal ayaklanmanın başladığı tarihi kent olan Moramanga’ya geçiş. Oraya varış, kahvaltıyla birlikte geceyi geçirmek üzere otele yerleşme.

Zaten bu güzel konaklamanın dönüşü. Bir dahaki sefere görüşürüz!

Avrupa'daki Temsilci

Türkiye’deki Temsilci
Kocaeli/ Türkiye
+90 530 7758660
[email protected]

Madagascar

Holidays Madagascar
6, rue Stéfani Ambatonakanga, 101 Antananarivo – MADAGASCAR
+261 32 50 544 01
[email protected]